Masszázs
NYIROKMASSZÁZS
A nyirokmasszázs célja, hogy a nyirokrendszer zavarai következtében a szövetekben felgyülemlett vizet, méreganyagokat eltávolítsák, megszüntessék az ödémát (duzzanatokat) és fokozzák a szervezet ellenállóképességét. A masszázs csökkenti a nyiroködémát és felgyorsítja a sejtek anyagcsere folyamatait. Hatására fokozódik a salakanyagok kiürülése a szervezetből.
A nyirokmasszázs kivitelezése eltér a hagyományos masszázs során használt fogásrendszertől. Enyhe gyengéd csavaró, pumpáló, gördülő fogások a nyirokelvezetést segítik elő. Minden fogás nyomó és lazító fázisból áll. A kezelés emellett javítja a közérzetet: aktiválja az immunrendszert, feszültségoldó, gyulladáscsökkentő, és nyugtató hatású is.
A nyirokkeringés feladata a vérpályán belüli és kívüli folyamat közötti egyensúly megtartása. Ha ez felborul a sejt közötti folyadék túlsúlyban lesz, ödéma keletkezik. A nyirokmasszázs végzésekor a kötőszöveti folyadékra hatunk.
Rendszeresen alkalmazva érhető el siker, egy kezelés nem elegendő.
Hatékonysága volumen méréssel igazolt.
Nyirok masszázs hatása:
- aktiválja az anyagcsere folyamatokat
- javítja az immunrendszert
- eltávolítja a felesleges vizet a szervezetből
- méregteleníti a szervezetet
- csökkenti vagy megelőzi a narancsbőrt
Hogyan járulj hozzá a nyirok rendszer egészséges működéséhez:
- A rendszeres testmozgás és a friss levegő javítja a sejtek oxigénellátását. A negatív mellkasi nyomás gyorsítja a nyirok áramlását. A nyirokrendszert az izmok összehúzódása, és elernyedése és a rekeszmozgás működteti, így a mozgás hiánya a nyirokrendszer működési zavarához vezethet. Ha nincs időd már azzal is segítesz ha lift helyett gyalog mész fel az emeletre, vagy ha egy megállóval hamarabb szállsz le a buszról. A séta nem megerőltető és bármikor elkezdhető.
- A bőséges folyadékfogyasztás napi 2 – 3 liter test tömegtől függően, segít elkerülni a testnedvek besűrűsödését és a keringés romlását. Folyadékfogyasztás alatt tiszta vizet értünk, nem cukrozott üdítőket, alkoholos italokat stb. Ha a vér nem elég híg, romlik a keringés, egy sűrű folyadék nehezen képes áramolni, ezért rosszabb lesz a sejtek tápanyag- és oxigénellátása, valamint a bennük keletkező bomlási termékek elszállítása.
- Az egyenes tartás is nagyon fontos, hogy ne zárjuk el a nyirok szabad áramlását. A hajlott gerinc, lógó váll, az előrehajtott fej kedvezőtlenül befolyásolják a szervezetet és gátolják a rekeszizom mozgását. A rekeszizom nemcsak a légzést, de a nyirokáramlást is szabályozza. A megfelelő lábbeli is kihatással lehet a testtartásra, esetleg lúdtalpbetétre is szükség lehet.
- Fontos az egészséges táplálkozás, kevés tartósítószer, minél több nyers zöldség, alkalmanként lé vagy gyümölcsnap beiktatása.
Szaunázás, fürdők, illóolajok, aromaterápia, száraz testledörzsölés szintén nagyon hasznos.
A talpmasszázs, a nyirokmasszázsnak, fontos kiegészítője lehet, mivel a reflexzónák stimulálásával gyógyító impulzusokat küldünk az azt igénylő szervek felé.